AV-Connection Logo
Outlet, retur- och demovaror hos AV-Connection
Produktnyheter hos AV-Connection
Cable guide button
OMDÖMEN
VARUMÄRKEN
BILDKABLAR Drilldown arrow icon LJUDKABLAR Drilldown arrow icon USB KABEL Drilldown arrow icon NÄTVERK Drilldown arrow icon ANTENN Drilldown arrow icon STRÖM Drilldown arrow icon DATAKABLAR Drilldown arrow icon LÄNKKABLAR Drilldown arrow icon KABEL, KONTAKT OCH TILLBEHÖR Drilldown arrow icon KABEL- OCH KONTAK BRANDS Drilldown arrow icon

Audinate ADP-DAO-0X2 Dante stereo balanceret utgångsadapter

Sale Overlay icon
Audinate
Monacor ADP-DAO-0X2 Dante adapter
Monacor ADP-DAO-0X2 Dante adapter
Monacor ADP-DAO-0X2 Dante adapter

Dante 2-kanals analog utgångsadapter, anslut dina analoga enheter till ett Dante®-nätverk med justerbar signal och hög ljudkvalitet

Inventory icon
Leadtime icon small
Välj variant för pris och leverans
KlarnaMasterCardVISA

Höjdpunkter:

• Ansluter analoga enheter till Dante®-nätverk
• 2-kanalsutgång med XLR-kontakter
• Justerbar signalnivå via Dante® Controller
• Stöd för 44.1/48/96 kHz och 24-bitars upplösning
• Mycket låg distorsion (< 0.01 %)
• Dynamikområde och S/N-förhållande > 100 dB
• Strömförsörjs via PoE
• Kompakt och lätt – endast 165 g

Anslut analoga enheter till ditt Dante®-nätverk:

ADP-DAO-0X2 är en kraftfull 2-kanals Dante® analog utgångsadapter som gör det enkelt att integrera analoga ljudkällor, som aktiva högtalare, i ett digitalt Dante®-nätverk. Med justerbar signalnivå och ett frekvensomfång på 20–20 000 Hz levererar den professionell ljudkvalitet med minimal distorsion. Alla inställningar hanteras smidigt via Dante® Controller-programvaran. Den kompakta enheten drivs via PoE, vilket eliminerar behovet av extern strömförsörjning. Perfekt för AV-installationer, ljudstudior och liveapplikationer.

Specifikationer:

• Typ: 2-kanals Dante® analog utgångsadapter
• Justerbar signalnivå: +18/+4/0 dBu, 0/-10 dBV
• Frekvensomfång: 20–20 000 Hz
• Impedans: 150 kOhm (balanserad), 75 kOhm (obalanserad)
• Dynamikområde: > 100 dB
• S/N-förhållande: > 100 dB
• THD: < 0.01 %
• Samplingsfrekvenser: 44.1/48/96 kHz
• Upplösning: 24-bit
• Anslutningar: 1 x RJ45, 2 x 3-polig XLR hane
• Strömförsörjning: PoE
• Färg: Svart
• Vikt: 165 g

Produkttester och länkar

Produktbeskrivning - Audinate

AudinateAudinate är innovatören bakom Dante – världens ledande AV-over-IP-plattform. Med Dante har Audinate revolutionerat den professionella AV-branschen genom att sammanföra ljud, video och kontroll via standardnätverk. Resultatet är flexibla, skalbara och interoperabla lösningar som minskar komplexitet och kostnader för tusentals organisationer världen över.

Företaget grundades 2006 med rötter i australiensisk forskning och en vision att ersätta kabelkaos med smidig nätverksintegration. I dag används Dante i över 4 000 produkter från fler än 600 tillverkare – från konserthallar och arenor till sändningar, företag, utbildning och kyrkor.
Audinate är synonymt med innovation. Lösningar som Dante Domain Manager och Dante AV förenar AV och IT, medan programvara som Dante Via och Dante Connect möjliggör flexibel ljud- och videodistribution – både lokalt och i molnet. Med en stark global närvaro, en hållbar leveranskedja och fokus på medarbetartrivsel och mångfald, sätter Audinate nya standarder – med ansvar.Audinate formar inte bara framtidens AV – de gör den enklare att integrera, hantera och skala än någonsin tidigare.

Manualer och användarhandböcker för Audinate-produkter

Tyvärr, eftersom tillverkarna inte gör manualer eller guider på alla språk, kan vi inte garantera att en lokal språkmanual ingår för artikeln.
- Om du är osäker på en manual tillgänglig på önskat språk, kontakta oss bara så gör vi vad vi kan för att hjälpa till.


4smarts Apple Atlona AV-advance Brennenstuhl Cabelcon CalDigit Clicktronic DeLOCK
D-Link Easy-Connect eSTUFF Goobay iFi Audio Inakustik InLine Inogeni JMV Cables
Lindy LK Macab Maximum Neutrik Norlys TV One For All ProXtend Radial
Real Cable Sinox Skross Strong SUPRA Televes Triax Vivolink Wago
SE ALLA VARUMÄRKEN HOS AV-CONNECTION
KUNDSERVICE
WEBSHOP INFO
• Betalning
• Logga in
NYHETER OCH EVENEMANG
• Nyhetsbrev
BUTIKKER
• Webshop
Trygg E-handel Trustwave - Trusted Commerce Postnord DHL FedEx
KlarnaMasterCardVISA

ALLA PRISER VISAS INKL. 25% MOMS

AV-Connection A/S  •  Org. nr: DK27907547  •  Kærvej 71–73  •  6400 Sønderborg  •  Danmark  •  Tel. +45 7442 1078  •  E-mail: [email protected]

arrow_upward shopping_basket